Upravit stránku

Historie

Historie výroby textilu v místě sídla společnosti SUMTEX CZ se začala odvíjet již v roce 1840. V té době byl za podpory tehdejších šumperských podnikatelů založen Spolek pro mechanickou přádelnu lnu a konopí, který zaměstával až 600 lidí a jednalo se o první mechanickou přádelnu lnu na Moravě. Ta byla později přebudována na tkalcovnu pro 288 stavů.

Po roce 1946 se tento objekt stal závodem 03 n.p. Moravolen Šumperk se specializací na výrobu bavlněných tkanin. Začátkem 90. let byla výroba v závodě 03 ukončena a ten byl vyklizen a opuštěn. 

Historie firmy SUMTEX

1992 -  založení společnosti SUMTEX spol. s r.o.. Ve spolupráci s německou firmou se do Šumperku vrací výroba manšestru, která jej před 170 lety proslavila.

1997 - Sumtex se stává generálním dodavatelem textilu pro servis firmy Lufthansa

2000 - dochází k rozdělení firmy SUMTEX spol. s r.o. na dvě společnosti a to SUMTEX CZ s.r.o. - textilní výroba a SUMTEX ENERGO, s. r. o. – malá vodní elektrárna.

2001 - Sumtex zaměstnává 270 zaměstnanců v provozu tkalcovna a konfekce

2008 - utlumen provoz konfekce

2009 - SUMTEX CZ se specializuje na tkaní režných tkanin na zakázku. Kromě tradičních tkanin uspokojuje firma požadavky zákazníků zejména v oblasti technických tkanin.

2012 - vybudována tkalcovna na výrobu skleněných perlinek

2016 - certifikace ISO 9001:2008

2018 - certifikace ISO 9001:2015

Současné fungování společnosti je postaveno na zkušenostech minulých let, na schopnosti učit se, zvyšovat svoji odbornost a technologickou všestrannost. V historii firmy od jejího vzniku až po současnost dokázali zaměstnanci společnosti vyrábět velmi rozsáhlý sortiment.

Patří sem například žakárské hedvábné tkaniny na závěsy pro skandinávský trh; statisíce vyrobených metrů voálů různých šíří; luxusní košiloviny, určené na světový trh; oděvní tkaniny z různých materiálů – lněné, vlněné aj.; potahové nábytkové tkaniny; z konfekční výroby to jsou domácí textil, ložní zboží vč. napínacích prostěradel, výrobky pro evropské hotelové programy; podšívkové tkaniny z živočišných vláken (kozí srst, koňské žíně); skleněné stavební perlinky; technické tkaniny pro nánosování, všívání a automobilový průmysl; technické tkaniny pro speciální pracovní oděvy např. pro svářeče, pracovníky ropných plošin, hasiče apod.; těžké technické tkaniny na výrobu transportních pásů; průmyslové satény.